PRAKTYKA PRAWNA

KOSZTA ADWOKACKIE I PROCESOWE

ILE KOSZTUJE ADWOKAT W NIEMCZECH ?

Zarowno w ramach dzialalnosci sadowej jak i pozasadowej adwokaci niemieccy rozliczaja sie wedlog kodeksu. Rowniez w pozasadowym obszarze istnieje ustawa o kosztach adwokackich. Zgodnie z nia kazdy adwokat musi rozliczyc przynajmniej minimalna stawke widniejaca w kodeksie, w tzw. RVG-Rechtsanwaltsvergütungsgesetz. Dlatego tez minimalne stawki kodeksowe oraz oplaty sadowe nie podlegaja negocjacjom.

Nie moze wiec miec miejsce sytacja, ze dany adwokat wymaga najwyszej stawki a inni adwokaci w Niemczech pobraliby za ta sama prace nizsze wynagrodzenie. Jest to wiec roznica do sytuacji w Polsce. Wysokosc oplat adwokackich okresla sie na podstawie ustawy, tzw. Rechtsanwaltsvergütungsgesetz.

W postepowaniu sadowym adwokaci w Niemczech z regoly pobieraja za sowja prace nastepujace oplaty:

  • za postepowanie sadowe (stala stawka przecietna 1,3) - pobierana za wniesienie pisma sadowego i dalsza korespondencje w sprawie, niezaleznie od ich ilosci
  • za udzial w terminie (stala stawka przecietna 1,2) - pobierana za udzial w wyznaczony terminie sadowym, za kazdy termin jesli bylo ich wiecej
  • za udzial i posrednictwo w zawarciu ugody przedsadowej (stala stawka przecietna 1,0) - pobierana za wspoludzial przy zawarciu ugody sadowej
Wszelkie wynagrodzenia adwokatów niemieckich uregolowane sa przez ustawę o wynagrodzeniu / stawkach adwokatów niemieckich. Kodeks określa stawki za wszystkie zlecenia pracy adwokackiej, takie jak opłaty za pozasadowa poradę adwokacka, za pozasądową reprezentację przez adwokata na terenie Niemiec, za udzial adwokata w postępowaniu sądowym przed niemieckimi sądami. Uregolowane w tymze kodeksie opłaty obowiązują wszystkich adwokatow na terenie Niemiec, w każdym postępowaniu w Niemczech tj. w postępowaniu cywilnym, celnym, karnym, wykroczeniach, w postepowaniu administracyjnym, oraz gospodarczym. Zaden adwokat na terenie Niemiec nie może zażądać niższej stawki niż ta, która została określona w ustawie. Przy pobieraniu za usługii prawne niższych stawek, niż te ktore określa ustawa, adwokat musi liczyc sie z problemami w izbie adwokackiej.
 
Dotyczy to rowniez kosztow adwokackich za jego udzial w windykacji / egzekucji roszczen na terenie Niemiec. Wynagrodzenie adwokata nie moze byc uzaleznione od sukcesu sprawy.
 
CZY ADWOKACI MOGA POBIERAC WYZSZE OPLATY NIZ USTAWOWE ?

Ustawa o wynagrodzeniu / stawkach adwokatow niemieckich nie zabrania zadac wyzszych stawek niz te - najnizsze - w nim zapisane. Maja oni wiec prawo zażądać wyzszych wynagrodzen. Bazuje to na zasadzie umowy miedzy adwokatem a klientem. Z regoly w sprawach gospodarczych czy karnych adwokaci niemieccy pobierają wyższe stawki niż określone w ustawie.