PRAKTYKA PRAWNA

JAK ZACHOWAC SIE NA MIEJSCU WYPADKU ?

W pierwszej kolejnosci nalezy zabezpieczyć miejsce wypadku oraz udzielić pierwszej pomocy poprzez:

włączenie świateł awaryjnych, założenie kamizelki odblaskowej w celu ustawienia trójkąta ostrzegawczego (odległośc 100 m. od miejsca wypadku). Jesli powstale szkody sa nie wielkie a pojazd hamuje ruch drogowy powinno sie, po poprzednim zabezpieczeniu sladow wypadku, niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku. Jesli powstale szkody sa większe to nie powinno sie usuwać dowodow wypadku, najlepiej poczekac, aż wypadek zostanie zaprotokolowany przez policje.

Wazne darmowe numery telefonow 110 lub 112.

Kolejnym krokiem powinno byc zabezpieczenie niezbednej dokumentacji potrzebnej do rozwiklania wypadku oraz dowodow miejsca wypadku, we wlasnym interesie. Polecamy zatroszczyc sie o kopie lub zdjecia dokumentow wszelkich uczestników wypadku dane ewentualnych swiadkow wypadku. Ważne sa takie dane jak rejestracja wszelkich w wypadku uczestniczacych pojazdow, imiona, nazwiska i adresy kierowcow i wlascicieli pojazdow, miejsce i czas wypadku, dane ubezpieczyciela oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Nalezy przed usunieciem pojazdow z miejsca wypadku zrobic zdjęcia z wszelkich perspektyw, sfotografowac ślady hamowania oraz wszelkie szkody pojazdow. Nalezy sfotografowac wszystkie pojazdy uczestniczace w wypadku, miejsce wypadku, np. słupy oświetleniowe, znaki drogowe, drzewa, wszelkie slady przebiegu wypadku, Ułatwia to później ekspertom rekonstrukcję przebiegu wypadku. Przy drobnych szkodach najlepiej zaznaczyć pozycję pojazdu kredą lub farba.

Bardzo waznym jest aby uczestnicy wypadku wymienili sie danymi dotyczące wypadku, pojazdu oraz osoby. Prosimy nie uznawac na miejscu wypadku jego zawinienia. Moze to spowodowac roszczenia zwrotne własnego ubezpieczyciela. Nie wolno jednak oddalac sie z miejsca wypadku bez wymiany danych osobowych, gdyz jest to czynem karalnym. Jesli wypadek zostal zaprotokolowany przez policje prosimy nie zapomiec o zapisaniu numeru sprawy w aktach policyjnych.

Mandat na miejscu wypadku nie powinien byc akceptowany jesli kwestja zawinienia wypadku nie jest jednoznaczna. Najlepiej jest zanotować sobie nazwisko oraz stanowisko policjanta. Prosze nie zapomiec o wzieciu ze soba egzemplarza protokolu policyjnego dotyczącego wypadku.

Kiedy należy wezwac policję? Niezbedne jest wezwanie policji jesli doszlo do szkod na ciele i sa ranne osoby. Bardzo waznym jest aby wezwac policje jesli doszlo do dużych szkód materialnych lub jesli są osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Przy malych szkodach nie trzeba koniecznie wzywac policji, ale nie jest to zabronione. Nalezy nie zapomiec jednak o zabezpieczeniu sytuacji dowodowej poprzez zrobienie niezbednych zdjec, zanim pojazdy zostana usuniete. Policje powinno sie wezwac jesli kwestia winy nie jest jednoznaczna albo w wypadku uczestniczą pojazdy lub kierowcy zagraniczni.

KONTAKT Z NAMI - KANCELARIA W LÖCKNITZ

Ulica: Erwin-Fischer-Straße 3, 17321 Löcknitz

Telefon Polska - Szczecin: 0048 / 91 885 80 14

Telefon Niemcy: 0049 / (0) 39754 / 52 80 80
Fax Niemcy - Löcknitz: 0049 / (0) 39754 / 52 80 82

www.prawnik-berlin.pl